جمعه 20 تير 1399 در ساعت 9 : 46 دقیقه 09125704163 - 02133934182

چاپ افست و کاربرد آن

10 / 10
از 2 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 17 اسفند 1396 در ساعت 9 : 39 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چاپ افست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در سیستم های طراحی نوین ، چاپ افست به نوعی از سیستم های چاپ اطلاق می شود که از چند ستون رنگ در کنار هم استفاده می کنند و تعداد این ستون ها بستگی به نوع ، اندازه و قیمت سیستم چاپی دارد. در اصل در این سیستم چاپی که به چاپ افست معروف شده است از رنگ های خاصی مثل زرد ، مشکی ، نقره ای و چنین رنگ های شاخصی استفاده می کنند. بنابراین طرح ها و رنگ هایی که طراح برای چاپ در سیستم چاپ افست می فرستد و یا فرمت فایلی که انتخاب میکند بسیار مهم است و در این زمکینه باید دقت لازم را داشته باشد. به عنوان مثال فرمت رنگی که برای این سیستم چاپ برای چاپخانه میفرستند اغلب CMYK  می باشد. و علت این امر این است که این فرمت رنگی برای سیستم چاپ افست تعریف شده است.

چاپ افست یک چاپ رایج در صنعت چاپ کشورمان است و امروزه برای چاپ کاتالوگ، 

چاپ بروشور ، کارت ویزیت و غیره بسیار مورد توجه و کاربرد قرار گرفته است.علت این امر را میتوان در کیفیت بالای نتایج چاپ شده و رنگ بندی فوق العاده ی آن جویا شد.

ستون های رنگ این دستگاه بسته به نوع آن از یک ستون رنگ تا پنج ستون رنگ متغیر است و این موضوع مربوط به نوع دستگاه ، اندازه آن ، مورد استفاده و قیمت دستگاه دارد.

مراحل انجام کار با سیستم چاپ افست:

اولین مرحله: اولین مرحله در انجام کلیه امور چاپی ، طراحی است ، متاسفانه در کشور ما مردم و صاحبان صنایع ، طراحی را جدی نمیگیرند و نمیدانند که یک طراحی خوب و حرفه ای چقدر میتواند با یک کار صرفا گرافیکی کتفاوت باشد. بسیاری از مردم گمان میکنند که کار کردن با نرم افزار های خاص گرافیکی یعنی یک طراحی موفق. در صورتیکه این یک اشتباه رایج است و باید بدانیم که طراحی یک تخصص است. یک تخصص که باید مورد توجه قرار بگیرد . اگر کار طراحی فایلی که میخواهیم برای چاپ بفرستیم توسط یک طراح حرفه ای انجام شده باشد مسلما تاثیر بسزایی بر روی کیفیت نهایی کار چاپ شده خواهد گذاشت و نتیجه فوق العاده ای خواهیم داشت.

دومین مرحله: دومین مرحله از کار لیتوگرافی است. در لیتوگرافی بسته به اینکه تعداد  ستون های رنگ چه تعدادی هستند نوعی فیلم خروجی از طراحی ها به همان تعداد ستون رنگ ایجاد می شود. یعنی به عنوان مثال اگر پنج ستون رنگ داشته باشیم پنج فیلم خروجی هم از طراحی میگیریم که این کار را دستگاه خاصی انجام میدهد که به آن دستگاه ایمیج ستر گفته می شود.

سومین مرحله: مرحله چاپ سومین مرحله از کار است. در مرحله ی لیتوگرافی که یک مرحله قبل از چاپ است یک طرح نهایی از روی فیلم های گرفته شده بر روی زینک ایجاد شده بود. در مرحله ی چاپ یک غلطک مرطوب که مرکب رسانی شده است بر روی زینک اعمال رنگ میکند بعد از آن توسط یک واسط لاستیکی طرح نهایی بر روی کاغذ چاپ می شود.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :